Skip to content

Intermittent fasting

Intermittent fasting ili  isprekidani, naizmjenični, povremeni post je ako gledamo na hranu kao na pogonsko gorivo koje nam daje energiju, ciklična restrikcija unosa pogonskog goriva ili laički rečeno ciklično ograničenje energije. Intermittent fasting je dobrovoljni post u cilju ograničavanja unosa kalorija na dnevnoj bazi i predstavlja vremenski raspored tokom dana u kojem se smjenjuju ciklusi tokom kojih jedete i ciklusi tokom kojih ne jedete ili ste sveli kalorijski unos na minimum.

Preporuka koliko treba istrajati u držanju ovog posta nema. Naučnici sa Univerziteta Illinois u Chicagu kažu kako je svakodnevni post efikasno sredstvo za mršavljenje jer u periodu dok posti, tijelo gladuje i  sagorijeva nakupljene masnoće. Oni su studiju o ovom načinu prehrane objavili u časopisu Nutrition and Healthy Aging. Kako bi proučili efekte dijete, naučnici su radili s 23 pretile žene prosječne dobi 45 godina i indeksa tjelesne mase (BMI) oko 35. Između 10 ujutru i 18 popodne jele su bilo koju vrstu hrane u željenoj količini, no preostalih 16 sati smjele su samo piti vodu ili napitke bez kalorija. Istraživanje je trajalo 12 sedmica.

Znanstvenici su utvrdili da su se žene koje su se pridržavale dijete izgubile oko tri posto tjelesne težine, a u prosjeku su unosile 350 kalorija manje. Snizio im se i krvni pritisak. Shodno tome zdrav razum i iskustvo mi govori da bi  beneficije  Intermittent fasting-a mogle biti  pored gubitka težine, redukcija inzulinske rezistencije i smanjenje rizika od nastanka srčanih i bolesti metabolizma.  

Postoje tri metode intermitting fasting-a i to su Alternate-day post, periodični post i unos hrane tokom dana uz vremensko ograničenje.

  • Alternate-day post predstavlja cikluse koji se naizmjenično smjenjuju dan za danom. Recimo ponedjeljkom, srijedom, petkom i nedjeljom  jedete bez restrikcija (naravno da ni tu ne treba jesti proste šećere) a u utorak, četvrtak i subota  unesete samo 25% od ukupnih kalorija koje ste konzumirali  u danu bez restrikcija.   
  • Periodični post ili cjelodnevni post uključuje bilo koji period uzastopnog posta dužeg od 24 sata, kao što je dijeta 5: 2 u kojoj postoji jedan ili dva brza dana u sedmici, do ekstremnije verzije s nekoliko dana ili tjedana posta. Tokom dana posta, može se dozvoliti konzumacija približno 500 do 700 kalorija ili oko 25% redovnog dnevnog unosa kalorija umjesto potpunog posta.
  • Vremenski ograničeno konzumiranje hrane uključuje jedenje samo tokom određenog broja sati svakog dana. Primjeri su preskakanje obroka i dijeta 16: 8 (16 sati posta cikliranih sa 8 sati u kojem je dozvoljeno jesti). Smatra se da ovaj raspored prati biološki dnevni ritam. Ova verzija intermitting fasting-a je najpopolularnija verzija. Na primjer najlaksa verzija 16:8 je da jedete u periodu od 10 sati ujutro do 18 sati popodne. Dobra stvar ovog načina prehrane je da ga možete  prilagoditi vašim dnevnim ritualima. Na kraju u tih 16 sati posta je najmanje 6 do 8 sati spavanja.

Dakle šta reći pametno na kraju. Opcija ima bezbroj, dijeta i načina prehrane i previše na internetu. Izaberite neku koja vam ne narušava vaše dnevne rutine i ne zadire duboko u vaš komfor. Režim prehrane u koji spada intermitting fasting s te tačke gledišta ne čine se previše naporna. Međutim, i ovdje kao i kod svake dijete nećete postići rezultat ako tokom tih osam sati kad možete jesti jedete puno i nekontrolisano unosite proste ugljene hidrate. Znam veliki broj ljudi koji se tokom mjeseca ramazana udeblja, zato oprez. Dakle i ovdje se stvari svode na meso, povrće i voće ako želite rezultat. I na kraju za one koji imaju neku vrstu sportske aktivnosti više od tri puta sedmično ovaj režim prehrane nije dobra ideja.

Objavljeno u kategorijiIshrana

Komentari su zatvoreni.