Skip to content

Prednje lat vučenje Vs Zadnje lat vučenje

Često mi postavljate pitanje koja je verzija lat vučenja bolja, ispred ili iza vrata. Prema kineziološkoj/anatomskoj analizi, prilikom pokreta pri “prednjem lat vučenju” utičemo na razvoj obima leđne muskulature. Ciljano su angažovana gornja i središnja vlakna širokog leđnog mišića. Također su angažovani srednji i donji segment trapeza, romboidi, biceps brachii, brahialis i u manjoj mjeri pectoralis major. Kod “zadnjeg lat vučenja” aktiviraju se i mišići vrata. Angažovani su latissimus dorsi (spoljašnja i donja vlakna), veliki obli mišić, pregibači podlaktice, romboidi i donji segment trapeza.

Nekoliko studija pokazuje da prednje lat vučenje širokim hvatom izaziva veću mišićnu aktivnost u latissimusu nego ijedna druga vježba na lat mašini.

U istoj studiji nije samo mišićna aktivnost bila predmetom posmatranja nego i stres koji vježbe na lat mašini izazivaju u ramenom zglobu. Često su neadekvatno opterećenje, nepravilna tehnika izvođenja vježbe kao i neodgovarajuća vježba važan faktor u sigurnosti ramenog zgloba.

Prilikom izvođenja “zadnjeg lat vučenja”, kada se tokom kretanja ruke rameni zglob dovede u poziciju horizontalne abdukcije kombinovane sa eksternom rotacijom, dolazi do izlaganja rotatora većem stresu a sve u cilju stabilizacije glave humerusa. Ovo prisiljava mišiće rotatora da rade više i pod većim opterećenjem da bi se stabilizirao zglob ramena i u tom trenutku čine ga osjetljivim na povredu.

Kod izvođenja “prednjeg lat vučenja”, dovodeći lakat pod uglom otprilike 30 stepeni u odnosu na prednje rame, u ravni scapule smanjuje se stres na prednjoj kapsuli ramena.

Dakle, sa stanovišta anatomske analize uticaj na razvoj mišića leđa je skoro identičan, međutim sa stanovišta sigurnosti i prevencije povreda preporuka je “prednje lat vučenje”.

Objavljeno u kategorijiTrening

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *