Rekreaciji se u kineziologiji poklanja velika pažnja. Kineziologija kao nauka koja se bavi čovjekom u njegovom kretanju sistematski pristupa pojmu rekreacije pa tako postoje na kineziološkim fakutetima katedre koje izučavaju i podučavaju pojam i karakter iste. Koliki je njen značaj govore brojna istraživanja koja dovode u vezu kvalitetetan načina provođenja slobodnog vremena sa zadovoljstvom i efikasnošću na radnom mjestu, u životu, i sa porodicom.
Čovjek sve više postaje svjestan uloge koju rekreacija ima kako u svrhu rehabilitacije tako i u svrhu relaksacije. Međutim, ako pitate šta ta rekreacija predstavlja, 90% upitanih će reći da je to igranje lopte ili basketa s rajom u jednoj sportskih ili školskih fiskulturnih sala koje „prodaju“ termine. Ti, popularno nazvani termini, osim što vas zabave satak koliko obično traju, nemaju ni jednu dodirnu tačku sa rekreacijom. Da bih to bolje objasnio krenimo od same definicije rekreacije.
Riječ rekreacija dolazi od latinske riječi re creo, re creare, što znači ponovno stvoriti, obnoviti. Povezuje se s regeneracijom, kvalitetnim odmorom, rekuperacijom, revitalizacijom i u tjelesnom i mentalnom smislu. Prema tome, rekreacija je svaka aktivnost koja nije u vezi sa profesijom i koju izabirete u cilju odmora, relaksacije, razonode i zabave. Sadržaji rekreacije trebaju nadoknaditi one potrebe koje nam u dnevnim obavezama nedostaju. S medicinske strane, cilj je rekreacije da se kombinacijom fizičkih, psihičkih i socijalnih aktivnosti postigne što bolja psihofizička ravnoteža; kod invalidnih osoba rekreacija pored toga pridonosi psihološkoj i socijalnoj integraciji, a kod starijih osoba smanjuje osjećaj nesigurnosti i usamljenosti. Aktivnosti u rekreaciji su vrlo široke, mogu se provesti kući, bašti, prirodi, u obliku igara, sportova, hodanja, trčanja, plivanja, putovanja, plesa i sl.
Prije par godina gledajući Dr. Solakovića kao gosta na TV Hayat, prilikom promocije njegove knjige, jedan od gledalaca postavio mu je pitanje oko igranja „termina“ s rajom. Dr Solaković, kakav i jeste, britak na jeziku bez imalo ustručavanja nazvao je dotičnog gledaoca pacijentom. Zašto pacijent? Dotični gospodin je naveo da „godinama nije potrčao“ i da mu zdravlje ugroženo uslijed dugogodišnjeg „peglanja kauča“ i da je odlučio da s prijateljima s posla srijedom „odhakla“ koji basket. Također, naveo je da ima 130 kg i trigliceride i masnoće na granici preživljavanja.
Ukoliko je vaš dosadašnji način života ostavio traga na vašem zdravlju (pušenje, alkohol, prejedanje, nekretanje) da li je riješenje otići na „termin s rajom“. Razloge odabira moramo tražiti i u motivima i afinitetima koji će nas uputiti na jednu od opcija. Međutim, šta osoba od 130 kg uglavnom sala, narušenog zdravlja, lošim životnim navikama i bez ikakvih sportskih navika treba da uradi? Ukoliko ne želite da angažujete stručnu osobu s kojom ćete lakše proći kroz sve tegobe vraćanja na vlastite tvorničke postavke, kakve opcije vam preostaju? Pa recimo, ukoliko imate 130 kg i niste imali nikakve tjelesne aktivnosti godinama, za početak, trebate izaći u lagane šetnje u maksimalnom trajanju od pola sata. Nakon desetak godina ležanja ne možete ući u formu za mjesec dana. Pred vama je dugoročan proces koji ako želite da ga sprovedete po protokolima koji neće ugroziti vaše zdravlje može trajati i godinu dana.
Ukoliko bez ikakve pripreme odete na „basket“ s rajom i sa narušenim zdravljem gospodina od 130 kg, najbolje što vam se može desiti je da povrijedite ligamente skočnog zgoba. Po težini povreda slijedeća u nizu bi bila povreda križnih ligamenata koljena ili ruptura mišića. Što se tiče povreda, najteža koja se može desiti je povreda ahilove tetive ili povreda kičmenog stuba. Svaka od ovih povreda poslat će vas na bolovanje i u zavisnosti od težine povrede na bolovanju ćete provesti od mjesec, ako je u pitanju banalno izvrtanje skočnog zgoba, do godinu dana u slučaju povreda koje imaju za posljedicu operativni zahjtev. E sad, zamislite da imate stambeni kredit i plata vam je nategnuta do krajnjih granica. Da li vam u toj situaciji treba godina dana bolovanja tokom kojeg ne primate platu u punom iznosu.
Svako intenzivnije kretanje sa naglom promjenom pravca kretanja donosi rizik od povreda. Povrede ekstremiteta su česte na „terminima“ međutim, tokom tjelesnih aktivnosti nisu samo mišići, zglobovi i kosti u opasnosti od povrede. Tokom kretanja kompletan tjelesni sistem, a to znači i kardiorespiratorni, bude pokrenut. Koliko će biti izložen naporu zavisi od intenziteta kretanja. Zamislite netreniranog čovjeka sa 130 kg uglavnom sala sa povišenim pritiskom, povišenim razinama inzuina i šećera u krvi, sa vrtoglavim vrijednostima loših masnoća kako uazi u salu i bez adekvatnog zagrijavanja počinje da trči i skakuće. Ortopedske povrede koje sam gore naveo, mogu biti upozorenje da niste spremni u tom tjelesnom izdanju da se bavite i minimalno intenzivnim tjelesnim aktivnostima. Ono mnogo gore što „blećka“ od 130kg može zadesiti na jednom od termina jesu infarkt ili moždani udar.
Ukoliko, od svih vidova rekreacije, odlučite se za sportsku rekreaciju, evo vam nekoliko preporuka: Ukoliko, nakon dugo vremena, niste imali spomena vrijednu tjelesnu aktivnost počnite hodati. Maksimalno vrijeme hodanja u prvoj sedmici neka bude pola sata. Iduću sedmicu povećajte distancu i vrijeme hodanja. Nakon mjesec dana hodanja predjite na trčanje i to na način da trčite u intervalima. Neka se intervali trčanja i hodanja smjenjuju. U početku, u prvoj sedmici, recimo hodate bržim tempom i nakon dvije minute hodanja trčite pola minute. Iz sedmice u sedmicu povećavajte intervale trčanja dok u potpunosti ne potisnete intervale hodanja. Nakon ovih sedmica šetanja, hodanja i trčanja spremni ste za složenije vrste tjelesnih aktivnosti. Vrlo važno je da onog momenta, kad počnete sa šetnjom napravite i promjene u vašoj prehrani. Kombinacija pravilne prehrane i sportske rekreacije pružit če vam šansu da uz zdrav i efikasan organizam doživite lijepu starost uz zavidan nivo kvalitete života. Ukoliko želite da počnete vašu karijeru rekreativca odlaskom u obližnju teretanu, moja preporuka je da nađete profesionalca koji će vas s lakoćom provesti kroz zahtjevne programe treninga i prehrane. Trenutno, po mom skromnom mišljenju, fitness je idealan izbor u sportskoj rekreaciji te se kao trenutno najsavršeniji oblik sportske rekreacije nameće kao krajnje rješenje.
I PRIJE NEGO ŠTO POČNETE SA SPORTSKOM REKREACIJOM POSAVJETUJTE SE SA VAŠIM LJEKAROM OBITELJSKE MEDICINE,
Komentari su zatvoreni.