Od momenta kad postanemo svjesni sebe pa sve do samog kraja naših života brinemo se za naše zdravlje. Nastojimo ga sačuvati, trudimo se ostariti i ostati funkcionalni do samog kraja. E da li je baš tako? Brinemo se za naše zdravlje da, to je tačno a da ga nastojimo sačuvati i zadržati funkcionalnost našeg tijela ne bih se složio.
Tjelesna kultura nije važna samo za pojedinca nego je i važan strateški segment svake države, jer zdrav pojedinac znači zdrava nacija, a zdrava nacija znači zdrava država.
Za generacije rođene 90′ i poslije fitness postaje dio kulture i sve više omladine vježba po mnogobrojnim fitness centrima. Pojavljuje se sve više i više različitih načina vježbanja i sve više i više zanimljvih sportova u kojima omladina pronalazi načina da se zabavi. Ako pronađete zabavu u tjelesnoj aktivnosti to će vas želja za bavljenjem tom aktivnošću duže držati.
Eh šta sa generacijama rođenim tamo davnih 60 – ih, 70 – ih ili 80 – tih kada je igranje lopte s rajom bila jedina aktivnost? Kada svjesnost o očuvanju zdravlja i dijagnostika i napredak medicine nisu bili ni blizu današnjeg nivoa. Te generacije koje se još uvijek opiru činjenici da pretilost i pušenje stvaraju ozbiljna oboljenja moraju shvatiti da je jedini način da se sačuva funkcionalnost organizma u starosti stvaranjem novih navika i ulazak u čarobni svijet fitnessa. S obzirom da kineziologija kao nauka snažno utiče na poboljšanje ljudskih performansi utiče i na samu evoluciju praveći od nas bolje primjerke.
Kad se pojave prvi znaci narušenog zdravlja idete doktoru jer mislite da je to jedina adresa na kojoj ćete dobiti adekvatnu pomoć. Doktor će vam dati terapiju koja će vam pomoći da savladate trenutne probleme i simptome ali ne i uzroke. Kad dođete doktoru to je prvi znak da kasnite u borbi za vaše zdravlje. Zar i mi kineziolozi se nismo do sad izborili za komadić poštovanja. Mnogima smo pomogli i sad su to zdrav i lijepi ljudi. Ipak i mi pripadamo humanističkim naukama i idemo ruku pod ruku sa medicinom, farmacijom i nutricionizmom jer imamo zajednički cilj a to je vaše zdravlje i dug život na vlastitim nogama?
Dakle, kako zakoračiti u zdravije sutra? Kako promijeniti navike? Kako izaći iz zone dugogodišnjeg lažnog komforakoji vas uništava? Pa za one koji se nisu bavili nikakvim sportom dugi niz godina ili se nisu bavili sportom uopšte predlažem za prvi mjesec dana lagane šetnje uz promjenu prehrambenih navika. Za početak dovoljno je izbaciti slatkiše i hljeb svesti na dvije kriške dnevno i izaći u laganu šetnju. Ako vam je daleko Vilsonovo ili Vrelo Bosne izađite u šetnju po vašem naselju. Izaberite dionicu kojom ćete šetati i nastojte je preći svaki put sve brže i brže dok ne budete u stanju da je pretrčite. Kad uspijete prvi put pretrčati kompletnu dionicu slijedeće što ćete uraditi je da se potrudite i vremenom pretrčite 2,4 km za 12 minuta. Ako ste u stanju da pretrčite 2,4 km za 12 minuta tada ste po Kuperu, čovjeku koji je skrenuo pažnju na aerobno vježbanje, spremni i u odličnoj formi. Ako vam je trčanje dosadno vozite bicikl, brzo hodajte, samo se pokrenite, dignite se iz fotelja i kauča, pobogu pa o vašem životu se radi.
Slijedeće preporučene aktivnostu su hiking i plivanje. Odlazak na planinu uvijek je dobar izbor. Međutim ukoliko želite da se posvetite nekim složenijim vrstama vježbanja kao na primjer vježbanje s utezima, da malo popravite izgled, nabacite malo mišića i ojačate, slažem se s izborom aktivnosti, ali ako nemate prethodnog iskustva potražite profesionalnog trenera. Ukoliko imate preko 40 godina potražite trenera vaših godina jer on zna kako ostariti zdravo. Ne dozvolite da vas prevare nabildani kvazitreneri koji vas dozivaju sa bezbrojnih postova društvenih mreža. Onaj sa pokojom sijedom zna sigurno više od kakvog nadobudnog klinca sa mišićima dobivenih na krilima steroida. Da biste bili trener morate imati više od 10 godina bavljenja sportom i odgovarajuće obrazovanje. Danas djevojke i mladići od 20 godina tvrde da su treneri. Ja ne vjerujem. Nije dovoljno samo poznavati vježbe potrebno je ipak imati nekog predznanja o antropološkoj i kinezioločkoj analizi, o prehrani i biohemiji i biomehanici. A ovo znanje ne možete steći na online kursevima.
Dakle, kao zaključak, vaše tijelo neće zaboraviti mladenačka ludovanja. Način života u mladosti ostaviće traga na vašem tijelu. Naravno s godinama ne postajete ni jači ni brži a i oporavak između trenažnih sesija duže traje. Zato pažljivo birajte koju ćete aktivnost izabrati. Sve je bolje osim ležanja. Krećite se to je moj savjet, ali ako me već pitate reći ću vam da izaberete najsavršeniji oblik kretnih aktivnosti a to je trening u teretani. Trening u teretani utiče na razvoj mišića, status hormona, centralni nervni sistem, jača kosti i na kraju poboljšava vas imunološki sistem. I jos jedna stvar, srce je mišić, kao i svaki mišić treba mu aktivnosti da bi ostalo u funkciji. Polako i ne pretjerujte. imate preko 40 godina zar ne?
Komentari su zatvoreni.